Deprecated: Required parameter $host follows optional parameter $check in /home/klient.dhosting.pl/aplicom/garbicz.slupsk.pl/components/com_sef/joomsef.php on line 3012
Alergia - Sławomir Garbicz - Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska. NZOZ - Poradnia Chorób Płuc i Alergologii

Alergia

Alergia (popularnie stosowane synonimy uczulenie, nadwrażliwość) – patologiczna, jakościowo zmieniona odpowiedź tkanek na oddziaływanie różnych obcych substancji określanych mianem alergen, polegająca na reakcji immunologicznej związanej z powstaniem swoistych przeciwciał, które po związaniu z antygenem doprowadzają do uwolnienia różnych substancji – mediatorów stanu zapalnego. Czynnik środowiskowy wywołujący alergię sam w sobie zazwyczaj nie jest dla organizmu szkodliwy. W reakcjach alergicznych uczestniczy układ immunologiczny, jego komórki, np. limfocyty (zwłaszcza z podgrupy Th2), granulocyty kwasochłonne (eozynofile) oraz komórki tuczne (mastocyty). Istotną rolę w alergicznych odczynach odgrywają przeciwciała – immunoglobuliny klasy E (IgE). Alergia może objawiać się łagodnie, jak w przypadku kataru czy łzawienia, aż po zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny i śmierć.

Słowo alergia jest zrostem dwóch greckich wyrazów – allos – inny i ergos – reakcja. W tych dwóch słowach kryje się mechanizm chorób alergicznych. Alergia jest bowiem reakcją nadwrażliwości zapoczątkowaną przez mechanizmy immunologiczne. Mówiąc prościej, alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu na niegroźny zazwyczaj czynnik. W procesie alergicznym układ odpornościowy traktuje te niegroźne substancje jako elementy zagrażające, co wywołuje reakcję mającą na celu ich zneutralizowanie i wydalenie z organizmu.

Przyczyny rozwoju alergii nie są do końca jasne. Trudno jednoznacznie potwierdzić lub obalić rolę określonego czynnika, choć wskazuje się na kilka przyczyn mających poważny wpływ powstanie i rozwój chorób alergicznych:

Różne rodzaje alergii powoduje różne objawy. Reakcja alergiczna dotyka zazwyczaj określonego narządu lub zespołu tkanek czy komórek. Alergie miejscowo objawia się najczęściej w takich miejscach jak:

  • nos (nieżyt nosa, zapalenie śluzówki),
  • oczy (łzawienie, zapalenie spojówki),
  • skóra (wysypki, bąble, świąd),
  • drogi oddechowe (świszczący oddech, duszność),
  • drogi pokarmowe (nudności, biegunki).

Podkategorie

  • to nowoczesne testy do oznaczania przeciwciał w surowicy krwi, służący do diagnozowania chorób alergicznych,
  • to testy ilościowe co oznacza, że wyniki są dokładne, wiarygodne i rzetelne – uwzględniają warunki w jakich został wykonany test oraz indywidualne cechy surowicy pacjenta.

FABER® to system najnowszej generacji do diagnostyki molekularnej alergii. W jego skład wchodzą:

test in vitro oznaczający swoiste immunoglobuliny E (sIgE) w surowicy krwi;
dostęp do platformy CDRS, na której można przeglądać swój wynik online.

Test III generacji FABER® został wykonany w oparciu o technologię nanocząsteczek, na których prezentowane są alergeny. Powstał w wyniku połączenia wiedzy ekspertów z dziedzin: diagnostyki multiparametrowej, biochemii białek, technologii informatycznej i diagnozy klinicznej.

FABER® oznacza przeciwciała E wobec 244 komponentom alergenowym
– 122 ekstraktom i 122 molekułom – ze 123 źródeł alergenowych.

 

Jak działa test FABER®

U osób uczulonych alergeny mogą powodować wytwarzanie przeciwciał E (IgE). Alergeny zbudowane są z wielu różnych białek. Podobne białka mogą występować w różnych miejscach, np. w alergenach pokarmowych i wziewnych, co jest przyczyną występowania tzw. reakcji krzyżowych. Przy pomocy testu FABER® można sprawdzić występowanie reakcji krzyżowych, ponieważ bada on nie tylko całe alergeny, ale i poszczególne białka.


Test FABER® zalecany jest w przypadku:

alergicznego nieżytu nosa, zapalenia spojówek, astmy, pokrzywki, reakcji na pokarmy związanej z bólem brzucha i biegunką, uczulenia na owady lub lateks;
pojawienia się więcej niż jednego objawu w tym samym czasie i objawów spowodowanych przez różne czynniki;
gdy wprowadzona dieta eliminująca podejrzane pokarmy nie przynosi rezultatów i jeśli unikanie alergenu nie przynosi poprawy twojego stanu zdrowia;
wysokich wartości całkowitego IgE czy eozynofilów.


Przygotowanie do badania

Test nie wymaga specjalnego przygotowania czy przerywania leczenia, w tym także lekami przeciwalergicznymi. Do badania potrzebna jest niewielka ilość krwi, która może zostać pobrana o dowolnej porze dnia. Test bez obaw można wykonać w każdym wieku.

Wynik na platformie CDRS

Pacjent otrzymuje wynik zarówno w formie tradycyjnej, jak i dynamicznej prezentowanej online na platformie CDRS. Wersja online zawi

era indywidualną interpretację wyniku, na którą składają się m.in. informacje na temat źródeł alergizujących, najczęstszych objawów wywoływanych przez badane alergeny czy możliwe reakcje krzyżowe.

1hpt7U3M screen cdrs pro www

Analiza wyników testu jest wykonywana przy pomocy nowoczesnych technologii informatycznych i oparta na doświadczeniu alergologów molekularnych z Centrum Alergologii Molekularnej CAAM w Rzymie.

Więcej szczegółów na temat systemu FABER® dostępnych jest na stronie www.fabertest.pl.

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!